ECDL | ICDL Certifikát
O ECDL
Ako definovať znalosti pre prácu s PC? Vzhľadom k rozmanitosti počítačovej techniky a hlavne rôznorodosti operačných systémov, diferenčného softwaru a tiež účelnosti, na aký sa dá technika využívať nie je možné relevantne odpovedať na otázku “Viete pracovať s počítačom?”.
Pre tento účel zriadila ešte v roku 1995 Európskej asociácia informatických spoločností – CEPIS pracovnú skupinu, ktorej úlohou bolo zaistenie a skvalitnenie digitálnej gramotnosti v Európskej Únii.
Vychádzalo sa z fínskeho programu CDL, na základe ktorého vznikol medzinárodný certifikát preukazujúci digitálnu kvalifikovanosť a odbornosť. Tzv. “vodičák” na počítače má medzinárodnú platnosť s názvom European Computer Driving Licence – ECDL. Pre záruku na dodržiavanie štandardov kvality bola v roku 1997 založená nezisková organizácia ECDL Foundation so sídlom v Dubline.
V máji 2019 sa ECDL Foundation premenovala na ICDL Foundation. Pre zosúladenie názvov, keďže mimo Európu sa používal názov ICDL – International Computer Driving Licence. Napriek novému názvu na našich stránkach uvádzame prevažne starý názov z praktického dôvodu – názov sa dostal do povedomia ľudí.
Na Slovensku je ICDL zastrešované Slovenskou informatickou spoločnosťou so sídlom v Bratislave.
Nový koncept – ICDL
Program sa stal celosvetovo rozšíreným a poskytuje vzdelanie aj príležitosť získať certifikáty, ktorými môžete preukázať svoje schopnosti a zručnosti pre prácu s digitálnymi technológiami zamestnávateľovi. To je dôležité, keďže prieskumy rôznych štátov opakovane potvrdzujú, že ak užívatelia sami hodnotia svoje odborné digitálne zručnosti, potrebné do školy a práce, výrazne nadhodnocujú svoju úroveň v porovnaní s výsledkami objektívnych testov.
Jednoznačný prínos ICDL spočíva najmä v tom, že prostredníctvom medzinárodne jednotných sylabov je zadefinovaný obsah vzdelávania, ktorý odráža aktuálne potreby trhu práce aj bežného života. Zároveň ponúka medzinárodne uznávanú, štandardizovanú, objektívnu a nezávislú metódu overovania výsledkov vzdelávania.
Svojim rozsahom prakticky pokrýva všetky oblasti, v ktorých sa digitálne technológie v bežnom živote využívajú. Zahŕňa veľkú škálu vzdelávacích a certifikačných programov v oblasti digitálnych kompetencií, od programov pre žiakov a študentov stredných a vysokých škôl, pre zamestnancov, pre odborníkov z rôznych oblastí, či pre širšiu verejnosť, až po programy pre absolventov škôl a nezamestnaných.
Inak povedané certifikačný systém overuje úroveň digitálnych zručností v definovaných tematických okruhoch – moduloch – prostredníctvom skúšok na dvoch úrovniach náročnosti: štandardnej (moduly Base a Standard) a pokročilej (moduly Advanced).
Piliére systému:
- Jednotné sylaby – štandardy znalostí a zručností, ktoré by mal užívateľ PC ovládať
- Báza skúšobných otázok a testov
- Jednotná metodika testovania na celom svete
- Metodika administratívy a zabezpečovania kvality
- Medzinárodne rešpektovaný
- Zavedený v 140 štátoch sveta a priebežne sa rozrastá
ICDL ECDL Garancia kvality
Bez ohľadu na to, či ste majiteľom nového dokladu, alebo certifikátu pod starším označením (ECDL) medzinárodne zosúladená koncepcia zabezpečuje jednotnú výpovednú hodnotu vydaných certifikátov. Všetky certifikáty vydané v ktoromkoľvek štáte sú platné aj v ostatných štátoch so zavedeným systémom ICDL.
Výnimočnosť systému:
- Nezávislosť – požadované znalosti a zručnosti sú formulované nezávisle od konkrétnych výrobcov softvéru.
- Aktuálnosť – okruhy potrebných znalostí a zručností sa pravidelne aktualizujú a dopĺňajú.
- Praktickosť – vedomosti sa overujú na praktických úlohách v najrozšírenejších aplikáciách.
- Flexibilnosť – ecdl moduly sa môžu vyberať podľa vlastného výberu.
- Bezbariérový – riešenia aj pre osoby so ZP.
- Kompatibilný s referenčným rámcom DigComp
- Iniciovaný zamestnávateľmi vo svete a odporúčaný aj zamestnávateľmi na Slovensku.
ECDL Test – čo by ste mali vedieť pred skúškami
Overovanie znalostí a zručností nadobudnutých v konkrétnej tematickej oblasti IT sa vykonáva prostredníctvom testu. Skúšky tvoria výlučne praktické otázky a úlohy. V našom akreditovanom testovacom centre (ATC) sa skúšky vykonávajú iba v slovenskom jazyku. Určité moduly je však možné absolvovať aj v maďarskom alebo anglickom jazyku.
Index – zápis jednotlivých skúšok
Ešte pred samotnými skúškami je potrebné vybrať si index, do ktorého sa budú vykonané skúšky zapisovať.
Doklad, do ktoreho sa zapisujú všetky úspešne absolvované moduly – testy. Je neprenosný a jeho platnosť začína dňom vykonania prvej skúšky. Skúšky sa môžu vykonávať v ľubovoľnom poradí, v jednom alebo viacerých akreditovaných testovacích centrách. Do indexu sa zapisujú iba úspešne vykonané skúšky.
Index sa odporúča vybrať podľa predpokladaného počtu, alebo skladby modulov, z ktorých plánujete vykonať skúšky. Platné indexy je možné zakúpiť iba v ATC.
Index Single
- Oprávnenie vykonať skúšku z jedného ľubovoľného modulu.
- Index platí 1 rok.
Index Quatro
- Oprávnenie vykonať skúšky zo štyroch ľubovoľných modulov.
- Index platí 3 roky.
Index Profile
- Oprávnenie vykonať skúšky z ľubovoľného počtu modulov.
- Platí až 4 roky.
- V prípade vyššieho počtu skúšok ako 7 sa index bezplatne rozširuje o vložený list.
Testovacia smernica
- Testovanie uchádzačov za účelom získania certifikátu sa riadi smernicou.
- Vykonávané testy losuje informačný systém WASET na základe elektronickej požiadavky od vedúceho testovania.
- Báza otázok a testov je neverejná, prístup majú len pre oprávnené osoby.
- Akreditované testovacie centrum (ATC) nesmie umožniť absolvovanie testovania v danom termíne uchádzačovi, ktorý má k vedúcemu testovania daného termínu osobný alebo inak blízky vzťah, alebo ho vedúci testovania pripravoval na testovanie a je teda potenciálne nebezpečenstvo, že by nemusela byť zachovaná objektivita vedenia testov. Ak k takejto situácii došlo zavinením centra, musí ponúknuť uchádzačovi náhradné riešenie.
- Každý test podľa modulov Base a Standard musí byť ukončený do 45 minút a pre moduly Advanced do 60 minút. Testy ukončené po časovom limite budú prehlásené za neplatné. V prípade výpadku elektrickej energie alebo inej závažnej nepredvídanej poruchy pracovnej stanice má vedúci testovania právo predĺžiť trvanie testu o čas poruchy.
- Uchádzač má právo absolvovať test z modulu v ľubovoľnom ATC. Každý modul môže absolvovať v inom ATC, prípadne aj v zahraničných testovacích centrách.
- Uchádzač môže absolvovať testy z viacerých modulov v jednom termíne a v poradí, ktoré si určí, ak to vyhlásený termín umožňuje.
- Vedúci testovania je povinný zaznamenať všetky významné problémy a udalosti z priebehu testovania do “Protokolu o vykonaní testov”.
Kde sa vykonáva testovanie?
ATC vykonáva testy v miestnosti určenej na testovanie podľa platnej akreditácie. S nami máte na výber:
Miestnosť na testovanie
Akreditovaná miestnosť na testovanie ECDL – adresa:
Kuzmányho 905/5, 017 01 Považská Bystrica
Mobilná miestnosť na testovanie
Testovanie je možné uskutočniť vo vašich priestoroch.
ECDL Testovanie – priebeh testovania
Prečo sa prihlásiť?
- Vo všetkých profesiách sa zvyšujú nároky na počítačové zručnosti – digitálnu kvalifikáciu.
- Klesá počet zamestnaní, v ktorých sa digitálna kvalifikácia nevyžaduje.
- Zamestnávateľ uprednostní zamestnanca, ktorý vie svoju digitálnu kvalifikáciu preukázať.
ECDL Testy
Vyberte si moduly, z ktorých sa chcete otestovať
Softvérové prostredie na testoch v našom ATC
Softvérovým prostredím sa označuje kombinácia softvéru, na ktorom sa vykonávajú konkrétne praktické testy. Texty zadaných úloh sú v slovenskom jazyku. V nasledujúcej tabuľke je uvedený stručný prehľad akreditovaného softvéru.
Modul a názov | Softvérová platforma |
M2 – Základy práce s PC | Windows 11 a Prieskumník |
M3 – Spracovanie textu | Office 2019 |
M4 – Tabuľkový kalkulátor | Office 2019 |
M5 – Používanie databáz | Office 2019 |
M6 – Prezentácia | Office 2019 |
M7 – Základy práce online | Office 2019 a Mozilla Firefox |
M12 – Kybernetická bezpečnosť | MS Defender, Mozilla Firefox, 7-zip a Office 2019 |
Kurzy ECDL – kompetentná príprava
Máte pocit, že nie ste dostatočne pripravení? Chcete si doplniť vedomosti a zlepšiť svoje zručnosti pod vedením akreditovaných skúšobných komisárov?
ECDL Moduly - príprava
ECDL certifikát
- Je štandardizovaný: na celom svete sa používajú rovnaké sylaby, rovnaké skúšobné úlohy, rovnaké pravidlá a podmienky skúšok, vydávané certifikáty majú rovnakú výpovednú hodnotu.
- Každý certifikát má jedinečný platný kód (insigniu), a funguje kdekoľvek na svete.
- Je objektívny: využíva sa medzinárodne jednotná metodika zabezpečenia anonymity hodnotenia výsledkov skúšok.
- Je praktický: prevažná väčšina skúšobných úloh je „zo života“, skúšky prebiehajú v reálnom programovom prostredí vo všetkých typoch aj verziách aplikácií, s ktorými sa ľudia bežne stretávajú v priebehu svojho štúdia, či v profesijnej praxi.
Certifikát Profile
- Medzinárodne platný certifikát
Duplikát Certifikát Profile
- Duplikát platného certifikátu
Záver a budúcnosť
ICDL predstavuje komplexný, prepracovaný systém, na základe ktorého môžete skutočne prehlásiť, že viete pracovať s počítačom v určitej oblasti. Používať mobily, tablety a počítače na komunikáciu, zábavu či vyhľádávanie informácii dnes už zvládne prakticky každý. Vďaka medzinárodným štandardom pre digitálne zručnosti a ich overovanie máte na to príležitosť.
Moduly, ktoré sú vo svete zavedené, sa na Slovensku postupne sprístupňujú. Od roku 2019 je možnosť absolvovať modul M16 – Computing. V roku 2020 bol pridaný modul M8 – Analýza a vizualizácia údajov. V roku 2021 bol pridaný modul M10 – Tvorba webových stránok. Moduly sa neustále rozšrirujú, do stále špecifickejších oblastí, ktoré budú v budnúcosti pri používaní elektronických zariadení stále žiadanejšie.
My našu ponuku testovaných programov neustále rozširujeme, aby sme vám priniesli všetky moduly, o ktoré by ste mohli mať záujem. V ktorom module sa otestujete vy?